Ποδοσφαιρικός αγώνας πρωταθλήματος Ολυμπιακού-ΑΕΚ

Ταινία Επικαίρων

Περίοδος γεγονότων

08/02/1981 - 08/02/1981

Περίληψη

Ποδοσφαιρικός αγώνας πρωταθλήματος μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ στο Στάδιο Καραϊσκάκη.

Περιγραφή

Στο Στάδιο Καραϊσκάκη όπου διεξάγεται ο αγώνας του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού ενθαρρύνουν την ομάδα τους από τις εξέδρες. Στον αγωνιστικό χώρο σε εκτέλεση φάουλ από τον Ολυμπιακό μπλοκάρει την μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Σπύρος Οικονομόπουλος. Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν συνεχόμενες επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα. Στο 30' ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Μάικ Γαλάκος ελέγχει την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ ύστερα από σέντρα του Τάκη Περσία και με δυνατό σουτ πετυχαίνει γκολ, κάνοντας το σκορ 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού, οι παίκτες του οποίου πανηγυρίζουν, όπως και οι οπαδοί στις εξέδρες. Οι επιθέσεις και των δύο ομάδων συνεχίζονται. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53', ο Τάκης Περσίας κάνει σέντρα από δεξιά και ο Μάικ Γαλάκος σουτάρει σημειώνοντας γκολ και κάνοντας το σκορ 2-0. Παίκτες και οπαδοί της ομάδας πανηγυρίζουν. Στις εξέδρες ανάβουν ακόμα και φωτοβολίδες. Στιγμιότυπα από φάσεις του αγώνα κατά το πρώτο ημίχρονο από άλλη γωνία λήψης με κοντινά πλάνα των παικτών και της μπάλας. Λήψη πίσω από την εστία της ΑΕΚ. Ο Οικονομόπουλος και η άμυνα της ομάδας αποκρούουν επιθέσεις των παικτών του Ολυμπιακού. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού στις εξέδρες ενθαρρύνουν την ομάδα τους. Μακρινά πλάνα από φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου. Σε εκτέλεση κόρνερ από παίκτη της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο αποκρούει ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Νίκος Σαργκάνης. Συνεχόμενες επιθέσεις από τους παίκτες και των δύο ομάδων. Στο 68' ο Βαγγέλης Κουσουλάκης μπαίνει στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και σημειώνει το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Οικονομόπουλου. Η ΑΕΚ κάνει επιθέσεις, οι οποίες όμως δεν έχουν αποτέλεσμα. Στο 75' ο Περσίας πηγαίνει την μπάλα προς την περιοχή της ΑΕΚ, έξω από τη μεγάλη περιοχή τη δίνει στον συμπαίκτη του Κώστα Ορφανό, ο οποίος περνάει τον Οικονομόπουλο και σημειώνει γκολ, διαμορφώνοντας το σκορ σε 4-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι παίκτες της ομάδας πανηγυρίζουν. Οι παίκτες της ΑΕΚ εκτελούν φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, η κεφαλιά παίκτη της ΑΕΚ όμως στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Σαργκάνη. Στο 80' ο παίκτης του Ολυμπιακού Νίκος Βαμβακούλας μπαίνει με την μπάλα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και πετυχαίνει γκολ περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Οικονομόπουλου, κάνοντας το σκορ 5-0 υπέρ της ομάδας του, κάτι που πανηγυρίζει έντονα. Στο 82' ο Μάικ Γαλάκος πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ, το οποίο όμως ακυρώνεται από τον διαιτητή. Το επόμενο λεπτό ο Νίκος Αναστόπουλος μπαίνει στην περιοχή, κάνει σουτ, αλλά στέλνει την μπάλα έξω από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 84' ο Αναστόπουλος κάνει σέντρα, ο Ορφανός σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα Οικονομόπουλο, και έτσι η μπάλα καταλήγει στον Μάικ Γαλάκο, ο οποίος πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ κάνοντας το σκορ 6-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Ένα λεπτό αργότερα ο Αναστόπουλος κάνει σουτ που αποκρούει ο Οικονομόπουλος. Η γιγαντοοθόνη του Σταδίου αναγράφει το σκορ και τους ποδοσφαιριστές που πέτυχαν τα γκολ. Άκαρπες επιθέσεις του Ολυμπιακού στο τέλος του αγώνα. Κοντινά πλάνα των αθλητών και της μπάλας σε φάσεις κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου του αγώνα. Το γκολ του Γαλάκου στο 53' από κοντινή γωνία λήψης. Εναλλασσόμενα πλάνα των φιλάθλων του Ολυμπιακού που πανηγυρίζουν στις εξέδρες και στιγμιότυπων του δεύτερου ημιχρόνου του αγώνα από κοντινή γωνία λήψης. Το γκολ του Βαμβακούλα στο 80' από κοντινή γωνία λήψης και οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες. Κοντινό πλάνο του ακυρωμένου γκολ του Γαλάκου στο 82'. Κοντινά πλάνα από ευκαιρίες του Ολυμπιακού και του τελευταίου γκολ του Γαλάκου στο 84'.